Miners Kladno
BASEBALL - SOFTBALL ÚVOD     O NÁS     TÝMY     KONTAKTY     PARTNEŘI     FOTOGALERIE     ODKAZY     KE STAŽENÍ
Baseballový galavečer 2015
30.11.2015

První galavečer je minulostí

čerpáno ze stránek www.baseball.cz

Olympijské hry v Tokiu jsou hlavním cílem českého baseballu! Na historicky prvním baseballovém galavečeru, který se uskutečnil ve čtvrtek v Centru pohybové medicíny na pražském Chodově, se stanovil cíl – dostat reprezentační tým na letní olympijské hry do Tokia v roce 2020. 

Do programu sportovního svátku v Japonsku se má s velkou pravděpodobností vrátit mužský baseball. A česká reprezentace u toho nechce chybět!

Víme, že v Japonsku je baseball národním sportem. Chceme připravit našemu národnímu týmu takové podmínky, aby mohl soutěžit s Italy nebo Nizozemci o pravděpodobně jedno postupové místo v kvalifikaci na olympijské hry,“ prohlásil Pavel Chadim z České baseballové asociace, který na akci Baseball Czech Gala představil projekt Trenéři pro Tokio 2020, ve kterém bude asociace podporovat vybrané trenéry. Mezi nimi i ty, kteří se starají o děti a mládež. „Trenéři pro nás představují základní pilíře. Chceme s nimi pracovat systémově, mít několik profesionálních, které budeme vzdělávat a posílat je na zahraniční stáže,“ dodal Chadim, místopředseda České baseballové asociace.

Baseball Czech Gala 2015 začal ve velkém stylu. Večerem provázel známý moderátor Petr Svěcený: „Jsem moderátor, ale zároveň i baseballista. Dříve jsem aktivně hrál a to i v jednom týmu s Márou Rejmanem a Pájou Budským. Tenkrát to bylo za Kovo Praha v Nebušicích, ale skončil jsem v době, kdy jsem nastoupil do České, tehdy ještě Československé televize,“ povídal o své baseballové minulosti Svěcený.
Vtipné a výstižné hlášky doplňovaly postřehy a baseballové historické momenty z archívu České televize. O kulturní program se postarala kapela
Portless. Pozvání na večírek přijali i významní hosté, kteří pak osobně předávali ceny v jednotlivých kategoriích. Mezi těmito hosty byl například mexický velvyslanec Pablo Masedo, poslanec Jiří Holeček či americko-český režisér Steve Lichtag.

„Když jsem žil v USA, měl jsem baseballové hřiště kousek od domu. Jednou jsem tam přišel a zkusil odpálit. Ani na třetí pokus se to nepovedlo, tak jsem toho nechal,“ dodal Lichtag. Předávat cenu přijel i Martin Macík, nejmladší pilot kamionu z Dakarské rallye.

Nejvíce cen si odnesli hráči tohoto pražského týmu. Například nejvíce homerunů po základní části extraligy předvedl Jakub Sládek, dohromady jich dal patnáct a stal se nejmladším členem Klubu českých homerunářů. Nejužitečnějším hráčem v play-off se stal nadhazovač Jan Novák z Kotlářky Praha, který v rozhodujícím finálovém utkání proti Drakům Brno odházel celý zápas a povolil soupeři pouhý jediný bod. Brněnský tým měl zase nejlepšího polaře základní části extraligy, Arnošt Dubový neudělal ani jednu chybu a celkem zahrál 81 autů.

Největší osobností extraligyse stal Pavel Budský (42 let) z Draků Brno. Právě Budský se stal historicky prvním Čechem, který podepsal profesionální smlouvu s týmem Major League Baseball. Za svojí kariéru dal celkem 148 homerunů a stal se jednou z nejvýraznějších postav tohoto sportu v České republice. „Moc si toho cením, byl to krásný večer, baseball si něco takového zasloužil. Měla by se z toho stát tradice. Myslím, že je reálné, abychom posunuli český baseball na olympijské hry. Rozšiřuje se nám základna dětí, je nutné, aby nám neodpadali šestnáctiletí a sedmnáctiletí kluci. S těmi se musí pracovat a připravit pro ně kvalitní soutěže,“ tvrdil Budský.

Na závěr programu se na podiu sešli všichni ocenění s legendami českého baseballu. Mezi nimi byl například Aleš Hrabě (prvním a dlouholetým předsedou svazu) a Miroslav Vojtíšek, první český trenér, který měl americkou baseballovou školu. Všichni si společně zazpívali japonskou verzi písničky We Are The Champions od kapely Queen. Video zde: https://www.youtube.com/watch?v=IlTMUF9Rg_o

„Tento historicky první galavečer byl hodně o srdci. Spousta lidí nám s ním pomohla, protože baseball mají rádi. Pokud budou i další ročníky, to je otázka nějakých rozpočtů. Avšak tato úroveň byla velmi důstojná. Jsem přesvědčen o tom, že baseball má co nabídnout svým obsahem, takže nemusíme dělat žádné okázalé večírky. Už tento večer nasadil laťku docela vysoko,“ řekl Marek Rejman (hlavní organizátor galavečera), pro Týden.cz.