Letos se v Česku koná několik mezinárodních baseballových a softballových akcí. To je nejspíš dobrá vizitka pro zdejší organizátory?

“Ano, v Třebíči proběhlo baseballové Mistrovství Evropy kategorie U12, v srpnu bude v Praze ME U23. Praha a Havlíčkův Brod hostily historicky první softballové mistrovství světa mužů na evropském kontinentu. V Ostravě se utkaly softbalistky v rámci ME. Je to tak, že oba sporty mají své mezinárodní federace, nad nimiž stojí World Baseball Softball Confederation. Ta řídí světové šampionáty a olympijské kvalifikace. Vybírá pořadatele ze zemí, které o to projeví zájem. Že máme důvěru nás pochopitelně těší.”

Tato WBCS také vede “pořadí národů” v obou sportech. A Česko se za svoje umístění nemusí zrovna stydět…

“V softballu jsou muži na 7. místě, ženy na 15. V baseballu jsou muži 18tí. Ženy pojedou na svoje vůbec první ME a do baseballového rankingu teprve promluví. Je faktem - a to bez nějakého podceňování - že baseball je více sledovaný než softball, v němž je i menší konkurence. Jestliže je pro Česko v softballe těžké postoupit z olympijské kvalifikace, v baseballu je obtížné se do ní vůbec dostat. Také proto v současné době po pětiletém úsilí dotahujeme naturalizaci dvou Američanů s českými kořeny. Erik Sogard je druhá meta Major League v Torontu Blue Jays, Alex Sogard je hlavním trenérem jednoho z univerzitních týmů Division 1. Pokud je týmy pustí, mohli by zasáhnout do ME a OH kvalifikace.”

Když se vrátíme k úvodu – první vlaštovky v MLB už máme, že ano?

“Průkopníkem byl Pavel Budský, který se jako první dostal do systému MLB. Daniel Vavruša, catcher naší reprezentace, byl prvním podepsaným hráčem do týmu New York Yankees. Aktuálně má dobře našlápnuto Martin Červenka, draftovaný Baltimore Orioles. Z přípravného kempu se do hlavního týmu zatím nedostal a hraje nižší soutěže Double-A a Tripple-A. Kontraktu je ale z Čechů nejblíž. Hodně hráčů v současnosti podepisuje na university kategorie D1, jako třeba Marek Chlup nebo Vojta Menčík v Severní Karolíně. To je podle mne dobrá cesta. Kluci jsou vidět, roste jejich hodnota, získají vzdělání a lidsky vyzrají… Velký rozdíl proti třeba mojí generaci. Nyní se v Česku pořádají čtyři kempy se skauty ročně, za nás to byl jeden. Dnes kluci mají už i své agenty, předávají si zkušenosti. To je pozitivní i pro náš sport obecně.”

Pojďme z USA na Kladno. Tým Miners už je nepřehlédnutelnou součástí české baseballové scény.

“Ale musel překonat “klinickou smrt”, která hrozila na konci první desetiletky nového tisíciletí. Všechna čest minulému prezidentovi Radkovi Zimovi, že existenci klubu - pod tehdejším názvem Laso - udržel. Když jsem se v roce 2009 vrátil z holandského angažmá, nemohl jsem jako Stochovák zůstat stranou. Tedy nějaké přemlouvání tam bylo, ale i s manželkou jsme se rozhodli pomoci. Přes finanční podporu města stále chybělo to hlavní - hřiště. V roce 2010 jsme nabrali 40 dětí, přihlásili se do soutěží. No a v letech 2013-14 jsme spojili družstva pod jednotný brand Miners s tradiční zelenou hornickou barvou. Pak jsme využili situace poté, co se majitel hřiště nedohodl s fotbalisty. Získali jsme pronájem pozemku na 10 let za korunu ročně. V té době už se tomu ale nedalo říkat hřiště. Nastal velký úklid, vyvezli jsme 50 bikramek za klubové peníze - na úkor jiných položek. Budova je stále v dezolátním stavu, ale hřiště jsme dali dokupy, postavili střídačky a od roku 2015 tam začali hrát.”

To už jste měli obsazené všechny baseballové mládežnické kategorie od U7 až po U15…

“Ano, poprvé v klubové historii. Nad limitem 15 let přechází hráči do týmu mužů. Ještě k tomu hřišti - nesplňuje parametry pro dospělé. Má jen 70 metrů, a tak odpal přes plot neznamená homerun, ale druhou metu. Hrajeme na výjimku a ještě s tím soupeři musí souhlasit. S tím ale není problém, stále jsme férový sport. Nedávno město “náš” pozemek směnilo s majitelem za jiný a to otevírá prostor pro větší rekonstrukci. K těm kategoriím - ano, máme kompletní strukturu, já říkám “vláček” družstev, s jasným zařazením do soutěží. Předtím to byla taková věková směs a často nebylo jasné, v jaké kategorii nastoupit. Nejmladší jsou U5, kteří mají jak baseballovou, tak všeobecnou atletickou přípravu.”

Která kategorie Vám dělá největší radost?

“Všechny se ve svých regionálních soutěžích snaží, to musím spravedlivě předeslat. Přesto bych poukázal na kategorii devítiletých, kde je ideální mix dobrých dětí, trenérů i rodičů. Mají všechny předpoklady pro další sportovní růst.”

Stochovák Petr Baroch, kouč české reprezentaceŘešíte také to dnešní aktuální dilema, zda hrát na výsledky nebo pro radost?

“Když jsme zpočátku všechno prohrávali, nebyla tam ani ta radost, bylo to frustrující pro nás i pro rodiče. Jakmile se ale začalo vítězit, rodiče se tříští na dva tábory – ti, co chtějí vyhrávat a zároveň aby jejich dítě hrálo a ti, co chtějí aby jejich dítě hrálo bez ohledu na výsledek. Trenéři, ti vesměs chtějí vyhrávat už svým založením, chceme na Kladně budovat výkonnostní oddíl a ne sportovní kroužek… Já razím názor, aby do 15 let dostával šanci každý, ale musí ukázat, že pro sport dělá maximum. Později už děti často samy řeknou, zda tomu chtějí dávat vše, nebo ne. Mnohé ukáže i docházka… Možnost nasazovat širší kádr tu každopádně je, jeden hráč zápas nezkazí, takový baseball není.”

Jaké máte priority do budoucna?

“Jednoznačně dobudování areálu. Ten nám – na rozdíl od sportovní stránky – radost nedělá. Na Kladně máme sportovní centrum mládeže se specializovanými, atletickými i regeneračními tréninky. Od kraje máme vybavení. Je zde synergie s Piranhas Beroun a Red Crayfish Rakovník - měsíčně probíhá společný trénink, na Olympiádu dětí se pak vybere středočeská reprezentace. Jenže to vše se děje v podmínkách, které jsem popsal. Teď se na to naše centrum přijel podívat hlavní trenér české reprezentace Michael Griffin, pitching kouč Corey Lee a ředitel PRO 5 Baseball Academy ze Severní Karolíny Jay Stott - dívali se na to zázemí řekněme poněkud shovívavě. Situaci zná i ministr Robert Plaga a vládní zmocněnec Milan Hnilička. Město je vstřícné a tak je to věřím jen otázka času.”

Byl by to dobrý dárek ke třicetinám klubu…

“Ano, slavíme příští rok. Sportovní optikou je pohled na Miners dobrý. Chtěli bychom postupně dobudovat i strukturu softballových družstev. Musíme dělat nábory, připojovat “nové vagóny k tomu vláčku”, ale na to jsou potřeba další trenéři – ostatně s tím se potýkali všude, kde jsem působil. Někdy se zapojují rodiče, ale vize je mít proškolené trenéry. Optimální je zapojení 18letých hráčů jako asistentů - to je pak ten správný koloběh, kdy vrací klubu ten čas, který od něj dostali. Jiný může být dobrým rozhodčím nebo zapisovatelem. Často jsou to ti, kteří sami vycítí, že sportovně už narazili na své limity. Máme radost z našich reprezentantů – baseballového juniora Vojty Broučka a softbalistky Míšy Čurillové. Jsou motivací pro ostatní. Budeme pokračovat ve spolupráci s pražskými Tempo Titans. Naši junioři doplňují jejich tým v nejvyšší soutěži, stejně jako v mužích Aleš Nepomucký a Vojtěch Bečka, kteří výkonnostně přerostli úroveň Miners. Jako centrum mládeže chceme rozvinout spolupráci s americkou PRO 5 Baseball Academy. I já osobně toho mám dost – na asociaci jsem ředitel reprezentací, u mužského Áčka manažer a také trenér u třetí mety, pak jsem trenér zmíněných Tempo Titans. No a samozřejmě Miners, to je srdeční záležitost.”

Autor: Petr Šikola
Zdroj: https://kladensky.denik.cz/ostatni_region/kdy-bude-mit-cesky-baseball-sveho-satoranskeho-20190715.html?fbclid=IwAR0ifLC96nBxWWwmogArFpmKirBp6O9em4-zrjMiV2_XHi_A5_9pWiBzv0o