Lopuchy u Kauflandu

Všechno to začalo ještě před revolucí, a to v roce 1985 , kdy se sport jménem softball objevil v kladenském turistickém oddíle Střelka. Tehdy se po dlouhém hledání a shánění nakoupily první rukavice „kubánské kvality“ a také první míče značky BATOS.

Po těchto amatérských začátcích se začalo oficiálně hrát na škvárovém hřišti při 7. ZŠ. jako oddíl Laso Kladno. Název vycházel ze zkratky Labyrint Softbal. Labyrint byl a stále je střediskem volnočasových aktivit pro děti a mládež. Softballový oddíl se tímto krokem začal rozšiřovat o mládežnická družstva a ženy i muži postupovali do vyšších soutěží. Přibyl pro kluky atraktivnější baseball. Zájem o baseball a softball byl takový, že se v roce 1995 otevřela 1. sportovní baseballová třída při 7. ZŠ. Úspěchy se objevily hned záhy, kdy kadetky přivezly do Kladna první mistrovský titul. Škvárové hřiště však pro hru bylo neregulérní a hlavně nebezpečné.

 

Zlatý věk

Díky dosaženým úspěchům a nadšení hráčů, trenérů i rodičů se již v roce 1988 podařilo skoro nemožné. S podporou města se začíná stavět při 4. ZŠ nový baseballový areál. Baseball a softball v Kladně kvete. Mládežnické týmy vozí jedno ocenění za druhým, hráči i hráčky startují v reprezentačních týmech ČR a i trenéři se dostávají do realizačních reprezentačních týmů. Softball baseball a Kladno jde ruku v ruce. Počet zájemců všeho věku o tento sport raketově roste. V roce 2001 má základna LASO Kladno 240 členů a děti mezi sebou hrají vlastní T-ballovou ligu.

Bohužel, jak to tak bývá, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, v tomto případě po baseballových oddílech. I přes velký zájem o tento sport padlo v roce 2003 dnes těžko pochopitelné rozhodnutí města o změně užívání postaveného baseballového hřiště. Toto nedávno vybudované hřiště bylo kompletně zatravněno a přeměněno na hřiště fotbalové.

Z vrcholku strmě dolů

Bez hřiště a odpovídajícího zázemí se začala mládežnická družstva rozpadat. Ti, co chtěli hrát dál, přestoupili do pražských týmů, ostatní se sportem postupně končili. Zůstávali jen srdcaři a Ti, kteří bez baseballu a softballu prostě nedokázali fungovat. Ti, kteří hráli před více než 15 lety u Kauflandu, prostě hrají a budou hrát dál. Zůstává ženský softballový oddíl Starý svině.

Snahu udržet na Kladně alespoň softball pomohla 7. ZŠ, na jejímž pozemku se postavilo v roce 2002 hřiště nové. Sice v rámci hřiště školního a bohužel tak rozměry tohoto hřiště neumožňují, aby se zde dal hrát baseball, ale pro potřeby softballu a nižších baseballových kategorií je alespoň částečně použitelné. Toto hřiště dokázalo udržet baseball a softball při životě. Neutuchající snaha skalních hráčů a hráček být dál součástí českého softballového světa dokázala náš sport při životě.

Tak se v roce 2010 začíná obnovovat mládežnická tradice. Dětí opět rychle přibývá a kapacitně začíná být hřiště při 7.a 8. ZŠ nevyhovující. Opět narážíme na problém velikosti hřiště, kdy odrostlé děti při absenci velkého baseballového hřiště nemohou pokračovat v tréninku. Budou muset opět dojíždět do Prahy?

Nový začátek – Miners Kladno

V roce 2014 se klub přejmenovává na MINERS KLADNO a začínáme počítat novou éru kladenského baseballového a softballového života.

V roce 2015 má klub poprvé obsazené všechny baseballové mládežnické kategorie od U7 až po U15. Nad tímto věkovým limitem přechází hráči do týmu mužů.

Tými jednotlivých kategorií se začínají postupně probojovávat do vyšších a vyšších soutěží a derou se pomalu ale jistě v žebříčcích výš a výš. V roce 2017 se do reprezentačního softballového i baseballového výběru probojovali dva zástupci nové generace, která začala hrát v roce 2010 v dresech Indians - jsou jimi Jan Sobotka (reprezentace U15 na ME 2017 ve Wiener Neustadt) a Michaela Čurillová (reprezentace U16 na ME 2017 v Ostravě).

Na lepší časy se začíná blýskat i v oblastni podpory ze strany města. V roce 2020 se snad dočkáme odpovídajícího zázemí v rámci nového hřiště a naše snahy se upínají k možnosti realizace zcela nového baseballového areálu, za který bychom se nemuseli stydět ani při pořádání republikových, případně mezinárodních soutěží.

Miners se aktivně účastní městských sportovních akcí a snaží se být pevnou součástí kladenského i republikového sportovního života. Chceme, aby nás náš český baseballový a softballový svět bral jako neopominutelného partnera, který je již 30 let součástí baseballového dění a který má a ještě bude mít mnoho co říci a ukázat.

Naším aktuálním cílem je co nejdříve moci slyšet na našem novém baseballovém hřišti to známé „playball“.